Репортажа

Репортажа о кампу „Михајло Идворски Пупин“, Идвор 2024.године


Репортажа о кампу „Михајло Идворски Пупин“, Идвор 2024.године

Најбољи ученици средњих школа из области физике, информатике и математике са подручја Србије и Републике Српске (Београд, Чачак, Бања Лука...), који су остварили значајне успехе на такмичењима у претходној школској 2023/2024 години, били су позвани да присуствују 14. научно-едукативном кампу „Михајло Идворски Пупин“. Камп је одржан у Идвору у периоду од 8.7. до 15.7.2024 године. Основни циљ кампа био је проширивање знања младих у области техничких наука, као и примена њиховог већ стеченог знања. Један од већих проблема унутар класичних образовних програма у школама фокусирање само на теоретско знање, без вежби на конкретним могућностима примене истог. Из тог разлога је овај камп управо један од начина да подстакне и подучи талентоване ученике да се интересују и за примену стечених знања из физике, математике и информатике, коју свакодневно уче у оквиру школских активности.

Нисам се надала позиву на камп, те сам била веома срећна што сам добила прилику да научим више о једној, мени непознатој области - симулацијама у физици. На церемонији отварања су нам организатори, а уједно и предавачи, објаснили више о томе како ће фукционисати камп. На кампу је било отприлике 7 девојчица и 8 дечака. Били смо смештени у ОШ „Михајло Пупин“, док су предавања и радионице били организовани у Меморијалном комплексу Михајло Пупин. Прво предавање нам је одржао професора Милан Сурла, где су нам показане основе програма ЕЈС (Еасy Јава Симулатор). Затим смо имали предавање професора Слободана Тршека о основама програмског језика Processing. Том приликом су нам показане неке од основних симулација из области физике, као што су симулације равномерног кретања, хоризонталног хица и игрица Понг. На крају првог дана смо започели традицију свакодневних дружења у виду играња одбојке и карти. Једне вечери су нам куварице уступиле кухињу, па је нас неколико било у прилици да покаже и своје кулинарске способности, где смо спремали палачинке за све полазнике.

Током наредних дана, радионице су се састојале од краћих теоријских увода и доста рада кроз примену наученог на примерима. На почетку су обрађивани једноставнији примери кроз сударе, кружно кретање и фудбал, а затим и сложеније теме, као што су: 2Д и 3Д симулација Земљине ротације око Сунца, симулација идеалног гаса, убацивање слика у програм, динамике ротације. Мени лично је најзанимљивији био рад са микробитом. Поред уобичајених предавања из области науке, одржано нам је веома занимљиво предавање о животу и научном раду Михајла Пупина, које нам је одржао Драгољуб Мартиновић. На крају је свако од полазника добио Пупинову Аутобиографију на поклон.

У другој половини одржавања кампа имали смо задовољство да посетимо Институт Михајло Пупин у Београду. Том приликом су нам одржане презентације и неколико предавања о одређеним машинама у институту, као и о принципу функционисања соларних панела на крову института. Ова предавања су нам била веома занимљива, а посебан утисак је оставио предавач Александар Павловић, који је нам је посветио највише времена и одговарао  на сва питања.

Једини проблем су нам представљали екстремно топли временски услови, који су нам при крају посете смањили концентрацију.

У току одржавање кампа свако од полазника је одабрао тему за израду сопственог пројекта, а будући да је за израду пројекта било потребно двоје, моја другарица из Београда и ја смо имале идеју да направимо игрицу. У почетку нам се чинило као једноставан подухват, али смо из дана у дан увиделе колико је заправо сложено претворити нашу замисао у дело. Међутим, уз помоћ наших предвача смо на крају кампа, успеле да завршимо наш програм који није био савршен, али је био веома сличан нашој замисли. Након представљања нашег пројекта и одржане презентације осећале смо се као да нам је огромни терет пао са леђа, пошто смо током неколико дана тражиле грешке у програмском коду, тако да једну ноћ нисмо ни спавале како бисмо га завршиле. Схватиле смо да је боље добро размислити о томе шта наша идеја укључује пре почетка њеног реализовања, зато што су они који су изабрали једноставније теме, које смо радили детаљно на предавањима, много мање труда и времена утрошили од нас две. Након доделе награда за најбољи пројекат, добили смо сертификате за завршен камп, након чега је уследила заједничка закуска.

Последње вечери на кампу смо провели у дружењу и у заједничком опуштању у виду гледања филмова, слушања музике и играња карти. Наредног јутра је по моју другарицу и мене дошао мој отац и одвезао нас у Београд. Иако је вожња трајала само сат времена обе смо биле веома исцрпљене након свакодневног рада у кампу. Међутим, поред тога што је било напорно, било је и веома занимљиво. Заиста ми је била велика част да будем позвана на камп и да научим много више него што сам могла да замислим. Сматрам да ће знање које сам стекла бити веома применљиво, зато што су симулације које смо учили често коришћене у савременим техничким активностима у привреди.

Радујем се прилици да ћу, применом наученог, моћи да направим симулацију и за своје потребе у будућности.